С настъпването на летния сезон темата за слънцезащитните продукти отново става актуална.
Възниква и въпросът, пред който са изправени всички родители- колко често да мажем детето с продукт за слънцезащита, както и какъв слънцезащитен продукт да изберем. Има различни въпроси, които касаят употребата на слънцезащитни продукти.
В тази статия ще говорим за детската слънцезащита и колко често децата трябва да се мажат със слънцезащитен лосион.
Излишно е да споменаваме колко е важна правилната грижа за детската кожа, която включва употреба на качествени слънцезащитни продукти с висок фактор.
Деликатната детска кожа е в пъти по-уязвима към слънчевите лъчи в сравнение с тази на възрастните. Важен факт, който ще споменем е, че между 50% и 80% от кожните увреждания, причинени от ултравиолетови лъчи, се случват в периода на детството и юношеството.
Слънчевите изгаряния по кожата в детството увеличават до два пъти риска от рак на кожата в по-зряла възраст.
Защитата за детската кожа от слънчевите лъчи е важна не само по време на лятната ваканция на плажа, но и по време на всички дейности на открито, които извършва детето. При облачно време също могат се наблюдава високо ниво на ултравиолетовите лъчи.
За децата се препоръчва употребата на широкоспектърен слънцезащитен продукт с фактор SPF 50+. Също така слънцезащитните продукти трябва да се нанасят на всички открити зони от тялото, за да се осигури надеждна защита от слънчево изгаряне за детето.
Ултравиолетовото облъчване се дели на два вида – UVA и UVB . UVA лъчението има дължина на вълната 315-400 nm. и прониква през дермата. Този вид облъчване води до стареене на кожата.
UVB лъчите от своя страна проникват само през епидермиса и причиняват слънчево изгаряне и зачервяване на кожата. Те са с дължина на вълната 280-315nm.
Изискването за слънцезащитните кремове на пазара е да имат широкоспектърен филтър. Тоест да осигуряват защита и от двата вида лъчи – UVA и UVB.
За европейските страни правилото за UVA защитата на слънцезащитните продукти е да бъде поне една трета от UVB защитата. На опаковките на слънцезащитните продукти най-често има изобразен малък кръгъл надпис UVA по средата.
Важно е да споменем, че слънцезащитните продукти не блокират слънчевата светлина напълно, а главно по-голямата част от нея.
Например, среден слънцезащитен фактор SPF 15 осигурява 94% защита от UVB лъчи, висок фактор като SPF 30 предлага до 97% защита, а най-високият SPF 50- 98% защита.
Слънцезащитните продукти съдържат два различни вида филтри за светлинна защита. Един от тях е етилхексил метоксицинамат. Подобен тип химически филтри абсорбират ултравиолетовото лъчение и го преобразуват в топлинна енергия.
Обикновено химическите филтри по правило не се съдържат в натуралната козметика, тъй като се счита, че могат да предизвикват кожни алергии.
Друг вид филтри са минералните филтри, които отразяват светлината върху най-горния слой на кожата. При употреба те могат да оставят белезникав слой по кожата в зависимост от размера на нано-частиците в тях.
Слънцезащитните продукти на някои марки са тонирани, за да може да не правят кожата твърде бяла.
След 2013 г. се появи изискване за слънцезащитните продукти, които съдържат нано-частици по-малки от 100 нанометра, да имат декларирани въпросните частици на опаковката.
Растителните масла, които се съдържат обикновено в натуралните козметични продукти, притежават естествен слънцезащитен филтър, който е обикновено нисък.
Нанасяйте повторно слънцезащитен крем на детската кожа след всяко потапяне във вода, бърсане с кърпа или потене. Многократното нанасяне на слънцезащитен продукт не води до увеличаване на слънцезащитния фактор, но въпреки това е важно да се прави. Причината за това е, че нивото на защита на даден продукт ( без значение от типа фактор) намалява в резултат от контакт с вода, при потене или избърсване с кърпа.
С цел извличане на максимума от свойствата на даден слънцезащитен продукт и постигане на пълния му слънцезащитен фактор, е препоръчително да се използва по-голямо количество от него върху кожата.
Средно за 1кв.см. кожа са необходими по 2 мг. слънцезащитен продукт. Това значи, че за да си осигурим пълна защита, трябва да използваме 30 мл. за цялото тяло. За лицето пък препоръчителното количество слънцезащитен крем е около една трета чаена лъжичка за постигане на максимална защита.
Употребата на по-малко количество съответно означава и намалена слънцезащита. В действителност по-голямата част от хората не използват толкова количество, но когато става въпрос за детска кожа, то не се препоръчва да се пести от количеството.
Доколко ще е ефективен даден слънцезащитен фактор зависи от различни фактори като тип кожа, периода на излагане на слънце, местоположението, времето от деня.
Препоръчителни за ежедневна употреба са слънцезащитни продукти с фактор SPF 15 или 20. Ако живеете на юг, то се препоръчва за светла кожа да използвате поне SPF 30. За хора, които страдат от слънчева алергия се препоръчва дори по-висок слънцезащитен фактор.
При някои видове козметика има съдържание на витамин А и плодови киселини, които правят кожата по чувствителна към слънчевите лъчи. При такива случаи най-доброто решение е редовно нанасяне на достатъчно количество слънцезащитен продукт с високо качество.
Централен офис: Варна, Аксаково
Логистичен център Алфа Лоджистикс
Понеделник до Петък: 8:30 – 17:30
Събота и Неделя – почивни дни
Влажни кърпички с 99% съдържание на вода, специално създадени за деликатната детска кожа.
Без алкохол, парабени, оцветители.
Без парфюми и ароматизатори.
С балансирано pH.
Подходящи от първия ден на вашето дете.
Изработени от висококачествени. материали, щадящи бебешката кожа.
Удобна, икономична опаковка.
Регистрирай се и стани част от семейството на Baby Crema. Научавай първи за нашите новини, актуални предложения и игри.